Úvodní stránka » Nabídka » Systémy suché výstavby » Systémy ze sádrovláknitých desek

Systémy ze sádrovláknitých desek

Základním materiálem systemů suché výstvaby jsou kromě sádrokartonových desek také desky sádrovláknité, které se ve stavebnictví používají čím dál tím více. Tyto desky jsou kromě upravené sádry a kartonu obohaceny celulózovými vlákny.

V našem sortimentu najdete především sádrovláknité desky Rigidur. Tyto desky se vyznačují mnoha výbornými vlastnostmi:

  • zdravotní nezávadností
  • výbornými akustickými vlastnostmi (účinná zvuková izolace, odolnost proti hluku)

  • tvrdostí,

  • vysokou pevností,

  • perfektní hladkostí povrchu,

  • protipožárními vlastnostmi.

I bez dalších úprav je sádrovláknitá deska deskou protipožární i deskou impregnovanou vhodnou do vlhkých prostředí. Použití těchto desek je velmi podobné jako u klasických sádrokartonů, o něco hůře se však zpracovávají.

Jejich výhodou je zdravotní nezávadnost díky absenci formaldehydu, stejně jako u desek sádrokartonových. Díky své tuhosti a vysoké tvrdosti je možné tyto desky použít i jako konstrukční, a to především ve stále oblíbenějších dřevostavbách. Narozdíl od sádrokartonu je možné jejich využití i pro nosné příčky. Další výhodou oproti sádrokartonovým deskám jsou lepší akustické parametry a vysoká únosnost zavěšených předmětů. Odolnost proti vlhkosti je na stejné úrovni jako u impregnovovaného sádrokartonu.

 

Jejich nevýhodou je pak již zmiňovaná obtížnější opracovatelnost desek a vyšší cena. Používá se u nich také jiná spárovací technika než u desek sádrokartonových.


Sádrovláknité a sádrokartonové desky se již trvale zabydlely na stavbách a při rekonstrukcích interiérů. Běžně se s nimi setkáme v roli podhledů, interiérových příček, předstěn, či podlah.