Úvodní stránka » Nabídka » Systémy suché výstavby » Ostatní deskové materiály

Ostatní deskové materiály

 • cementové desky

 • dřevovláknité desky

 • cementotřískové desky

 

Cementové desky

Cementová deska je vysoce výkonná deska na bázi cementu. Byla vyvinuta pro použití v mokrých interiérech. Své uplatnění najde i tam, kde je vedle požadavku na odolnost proti vodě vyžadována i vysoká pevnost a tvrdost povrchů, např. garáže.

Jedná se tedy o desku, která je odolná proti vodě, vlhkosti a povětrnostním podmínkám. Jejími přednostmi je především :

 • dlouhá životnost

 • nehořlavost

 • rychlá a jednoduchá montáž suchým způsobem

 • stabilita

 • odolnost proti nárazu

Navíc se jedná o vhodnou alternativu ke zdění a bezpečný a hygienický materiál. Tyto desky jsou vhodným materiálem jak pro vnitřní i venkovní prostředí, tak pro podlahy. Stavebníci tak mohou využt všech výhod suché výstavby a současně si poradit s prostředím, které je vystaveno vlhku. Podle výrobců představují rychlou a ekonomicky výhodnou alternativu k tradičním zděným konstrukcím.

Dřevovláknité desky

Dřevovláknité desky se vyrábějí z jemných dřevěných vláken. Na trhu se objevují různé druhy desek, které se od sebe liší svými vlastnostmi, především z hlediska objemové hmotnosti. Desky se dodávají buď s rovnými okraji nebo s okraji tvarovanými pro spoj na pero-drážku. Rovné okraje jsou obvyklé pro desky s nižší objemovou hmotností a naopak tvarované okraje jsou obvyklé pro desky s vyšší objemovou hmotností.

Z hlediska svých vlastností představují dřevovláknité desky multifunkční konstrukční prvek, který dokáže plnit několik stavebně-fyzikálních funkcí současně. Jsou výborným řešením pro zajištění tepelné a zvukové ochrany nejen u novostaveb, ale také u reknostrukcí.

Ze stavebního hlediska jsou stavební konstrukce s použitím dřevovláknitých desek velmi kvalitní a zaručují minimální spotřebu energií. Představují plnohodnotnou náhradu běžně používaných izolačních materiálů, jako je minerální vata nebo polystyren.

Díky svým tepelným a akustickým vlastnostem se hodí též do podlah, což je tradiční a nejstarší využití těchto desek. V současné době se stále rozšiřuje jejich využití v interiérech staveb, při oplašťování příček a tvorbě podhledů. Povrchově jsou pak následně upravovány tenkovrstvými omítkami. Díky své malé náchylnosti k praskání často nahrazují obklady sádrokartonovými deskami.

OSB desky

V současné době je v suché výstavbě nejpoužívanější konstrukční deskou na bázi dřeva tzv. OSB deska. Název OSB desek pochází z anglického názvu Oriented Strand Board - deska z orientovaných třísek. Deska je charakteristická svým vzhledem, který je tvořen z dlouhých a tenkých třísek.

Desky jsou velice oblíbené především kvůli dobrým mechanickým a fyzikálním vlastnostem, dobré dostupnosti a díky příznivé ceně.

 

Cementotřískové desky

Desky cementotřískové jsou vyráběny lisováním částic na bázi dřeva, které jsou následně pojeny cementem s různými přísadami. Nejpoužívanějším minerálním pojivem je hydraulický cement, který vytvrzuje vázáním vody a tvoří vodovzdorné pojivo.

Cementotřískové desky mají výborné fyzikálně-mechanické vlastnosti, a to díky kombinaci dobrých vlastností cementu, nehořlavého materiálu odolného v tlaku a dřeva, které má nízkou hustotu a vysokou pevnost v tahu a ohybu.

Výhodnými vlastnostmi tohoto materiálu je

 • nehořlavost
 • odolnost proti plísním a hmyzu
 • odolnost proti vlhkosti
 • ekologická a zdravotní nezávadnost (neobsahují formaldehyd)

Navíc cementotřískové desky představují dobrou zvukovou izolaci. Mohou být použity jak v interiérech tak i v exteriérech. Nepoužívají se však jako vnitřní obkladový ani konstrukční materiál. Pro tento účel jsou využívány desky sádrokartonové a OSB desky.

Vhodné je jejich použití v koupelnách nebo jako vnější fasády vystavované dešti.